KOMUNITAS
Home / FORUM / All / ... / Singapore /
[All] About works (LPR, PR, EPEC, Spass, EPass, ALL!!!)
KASKUS
51
244
https://www.kaskus.co.id/thread/000000000000000002805273/all-about-works-lpr-pr-epec-spass-epass-all

[All] About works (LPR, PR, EPEC, Spass, EPass, ALL!!!)

Tampilkan isi Thread
Thread sudah digembok
Halaman 423 dari 510
Quote:

thanks for share gan ^_^
saya prtma bgt,,blm tau apa soal sg ~ suram bnr dah!ha..ha..
tpi klo liat agan kayanya sukses ya,,mulus bgt gtu jalanya ~ he..he..
soalnya saya jga msh kategori fresh grad,,bru lulus 2010..
cma kmrn smpt freelance graphic design sekitar 3thnan lah,,modal itu aja sii ^^
mau aplly EPEC udh ga bsa,,LPR chance nya kecil,,
klo pass etc kan kita nya hrs udh dpt job dlu di s'pore kan gan?
mnrt agan enaknya gmn ya?gambler aja otw s'pore ato gmn gan?
mohon info2nya dri senior,,thanks in advance sblmnya ^_^
Quote:

Coba ngasi perspektif yes emoticon-Embarrassment
Enak menurut saia blm tnt enak menurut km kan [?]
Skr diliat bibit bebet bobotnya aja.
Smw ada ples mines nya koq... emoticon-Big Grin

Klo nekat/gambling, can you afford it? Klo yes, ya cobain aj.
Toh dr crt pengalaman diblkg, lsg menyambangin Singke sdkt byk
memperbesar chance buat dipanggil interview.
(bkn diterima kerja ya~)

Klo mau play safe, bisa aja. Tinggal strategi yg dipake gmn.
Salah satunya, flooding lamaran, pk nomer Singke, dll.

So, in the end, keputusan ttp dikamu ~ emoticon-Smilie

*just my 2¢*

Quote:

thanks for share gan..
jdi klo gambler ga perlu spass or epass gtu kan ya?ckp paspor aja?
tdi jga dpt info dri tread sblh klo status wisatawan jga bsa stay selama 1bln..
mdh2an aja hoki saya lg tingkat dewa trs bsa dpt job dlm sebulan ~ amiin ^^
klo blh tau,,agan stay di daerah mna?
Quote:

Yes, paspor aj
Saia udh di Indo emoticon-Embarrassment
BTW, EPEC sudah di tiadakan sejak december ini~~~ Pass issuance juga akan mulai di perketat mulai JAN 2012
Skedar sharing info ja neh,
di kantor ane ada 1 cweq org Filipina yg dah gawe 2 taon dgn S-Pass, trus pas mau diperpanjang ternyata di reject ! Boss ane bantu appeal, tp cuma dikasih 1 bulan doank !

Trus boss cerita, terhitung mulai January 2012 taon depan pemerintah Singapore memang lbh ketat dalam memberikan ijin kerja (apapun jenisnya) ! Walau dari website MOM kita bisa lolos assessment, jangan langsung happy dlu, karena pada prakteknya banyak yg di reject !

Boss cerita ada 1 cwoq lulusan Univ ternama di Beijing, cumlaude lho lulusnya ! Begitu mengajukan S-Pass, di reject ! Akhirnya stlh company dia bekerja perjuangkan, bisa di dapat tp cuma Work Permit doank !

Jadi buat teman" yg mau bekerja di Singapore, sebaiknya jangan terlalu happy duluan walau ada perusahaan yg mau hire, karena belum tentu aplikasinya di approve sama MOM. & skali di reject, menurut boss ane seh don't bother utk appeal, karena tetap aja akan di reject kecuali ada tambahan 'bukti' yg lebih meyakinkan.

Yg diperhatikan sama MOM adalah pendidikan + pengalaman kerja sebelumnya relevan gak dengan pekerjaan yg akan dilakukan di Singapore. Misalnya lulusan FE Management, pengalaman jadi sales otomotif di Indo 5 taon, lalu disini diterima kerja sbg sales di bank, kemungkinan di reject besar karena gak sesuai dengan pengalaman sebelumnya.

Ini cuma berlaku untuk mereka yg baru akan mengajukan aplikasi di bulan ini, apalagi di bulan depan lho.. Prinsipnya adalah: Singapore doesn't need workers, but Singapore needs talented people..

Demikian info yg ane dpt dari boss..
Quote:

temen gw tamatan aussie, dah pengalaman jg di aussie skitar 4-5 taon, background graphic design, sampe skrg (4 bln) dia lebih suram dari gw (walopun gw dah cukup suram hehehe). Panggilan interviewnya ga banyak dan semuanya dari agen. Malah ada bbrp dari agen yg minta fee (ada yg minta S$900 utk 1x interview). Bulan lalu malah ga ada panggilan katanya.

Bknnya LPR dah ga ada yah?
btw, kalo modal social visit pass (SVP/wisatawan) kesini, bisa apply utk diperpanjang lagi 30 days (ada dibahas di thread2 sebelumnya tuh, baca aja). Cuma ternyata ada temennya temen gw baru2 ini, fresh graduate univ di sg, apply LTVP direject akhirnya pegang SVP, eh mau extend SVP direject lagi, akhirnya bolak balik indo emoticon-Cape d... (S)

Menurut gw, agan diindo freelance toh? brarti ga ada beban resiko jobless (maksudnya ikatan dgn company). Kalo merasa modal cukup buat idup bbrp bulan, coba aja kesini. Krn kalo ga dicoba, kita ga kan tau berhasil / ga. Seandainya berhasil, yah...syukur lah. kalo belum, paling tidak dah pengalaman interview2 dan introspeksi diri kira2 kualifikasi apa yg perlu ditingkatin, so msh bisa balik indo kumpulin portfolio.
Good luck deh....
Quote:

Kalo IMHO,
sekarang untuk fresh grad memang jauh lebih susah. Mungkin bisa dapet kerjanya, tapi MoM belakangan kayaknya kurangin freshgrad. (tapi Bukannya pasti gak bisa).

Jadi, kalo udah tau dan siap dengan resiko ini, menurut gw, ya silahkan coba aja fight di spore. Good luck!
Quote:

W prnh kenal 1 agen di Indo yg minta uang jasa S$ 8000 atau skitar 56 juta !
Dah gtoh maruknya, dia minta bayar dlu setengah, klo gagal y hangus !
Truz................, thu cuma utk dapatin kerjanya doank, tp gak menjamin MOM akan approve ijin kerjanya !

Jahat banget y agen di Indo....., bener" kelewatan maruknya !
Pdhal dia sdri nulis, ke Amrik ja 'cuma' 38 juta !
Quote:

Boss ane baik koq gan,,
Gaji ane jg masuk dlm pasaran S-Pass,,
Truz soal tunjangan" jg boss ane ngikutin persis spt aturan di MOM,,

Cma yg rada 'kaget' etos kerja dsni beda banget ma di Indo y,,
Disini dituntut serba cepat & mandiri,, emoticon-Smilie

Mang barusan sakit hati napa gan ???
Quote:

kirain lg di s'pore gan,,kpn brangkat lg?kli aja bsa bareng ^^
Quote:

waduh jdi makin suram -______- !! yg punya pngalaman aja udh 4bln blm dpt,,gmn saya yg fresh grad?
saya plan malah ga pke agen,,dana limited,,he..he.. kayanya hoki emang hrs tingkat dewa niii ~

klo LPR kurang tau gan,,yg jls EPEC emang udh ga bsa!
page blakang jga udh saya baca2,,makanya saya plan jdi wisatawan modal paspor aja ^^
trs bedanya LTVP sma SVP itu apa ya gan?

yoi gan,,trhtung 1 nov kmrn saya udh ga ada ikatan resmi sma company mnapun di indo..
modal sii ga kuat2 amat,,tpi saya brusaha semampu saya ^.^ mdh2an bsa dpt kerja!amiin...
thanks buat share pengalamannya gan,,sukses slalu!
Quote:

iya gan,,yg punya experience aja susah apalgi yg fresh grad -_______- !!
thanks buat info nya gan,,mdh2an hoki saya lg tinggi ^^
repost info aja

Enhancements to the Employment Pass Framework
New assessment criteria to take effect from January 2012

16 August 2011

The Government is committed to managing the size of the foreign workforce, as part of our broader strategies to achieve productivity-driven economic growth, as well as to ensure that Singaporeans remain at the core of a diverse and globally competitive workforce. Our aim is to avoid increasing dependence on foreign workers over the long term, by keeping the foreign share of the workforce at about one-third.
Over the last two years, the Ministry of Manpower (MOM) has introduced significant measures to moderate the inflow of Work Permit and S Pass holders1, including raising the foreign worker levy and tightening the levy tiers significantly, in phases, up to July 2013. The qualifying salaries for S Pass and Employment Pass (EP) were also raised to keep pace with rising salaries of the local workforce2.
The demand for EPs has increased rapidly since the economic recovery in 2010 and is likely to keep growing. We are therefore introducing measures which tighten the eligibility requirements for those entering lower and mid-level professional, managerial and executive jobs. The more stringent requirements will include better educational qualifications and higher qualifying salaries.

These moves will ensure that as salaries of locals rise as they gain in experience and progress in their careers, they will not be disadvantaged by EP holders coming in at lower wages.

Key Features of the EP Changes

5. The key features of the EP changes are:

Q1 Pass: We will tighten the educational qualifications requirements so that only those from good quality institutions will be eligible. We will also move away from the single qualifying salary of $2,800 today. Instead, the applicant will have to earn a salary of at least $3,000, with the requirements depending on his qualifications and experience:

a) Young graduates from good institutions could qualify if they earn at least $3,000

b) Older applicants would have to command higher salaries to qualify, commensurate with the work experience and quality they are expected to bring

P2 Pass: The qualifying salary will be raised from $4,000 to $4,500.
P1 Pass: There will be no change in the qualifying salary for P1 Pass which remains at $8,000.

6. The new EP framework will retain the flexibility for MOM to consider, on a case-by-case basis, applicants with proven track records and exceptional skills-sets, but who may not have the qualifications required by the enhanced EP framework.

7. The enhanced EP framework will apply to all new EP applications from 1 January 2012. Thereafter, the qualifying EP salaries will be reviewed regularly to keep pace with the rising quality of the local workforce.

8. The changes amount to a significant shift in the EP framework. They aim to ensure that employers who need to augment their workforce hire foreigners with the right calibre, so that these employees add needed expertise and complement an increasingly qualified local workforce.

Transitional Measures for Existing EP holders

9. As stated above, all new EP applications will be subject to the enhanced EP framework from 1 January 2012. For existing EP holders, MOM will phase in the new requirements over the next 1-2 years (depending on when their current passes expire). This will give businesses time to make the necessary adjustments.

10. Existing EP holders whose passes expire:

Before 1 January 2012: receive a one-time renewal of up to two years based on the pre-July 2011 EP criteria.

Between 1 January 2012 and 30 June 2012 (both dates inclusive): receive a one-time renewal of up to one year on the existing EP criteria.

On or after 1 July 2012: The new EP criteria shall apply.

11. Existing EP holders who change employers after 1 January 2012 will have their applications considered under the new EP criteria.

12. EP holders with dependants in Singapore by 1 January 2012 will retain these privileges as long as their passes remain valid and do not change employers.
repost lagi dari yahoo

Enhancements to the Employment Pass Framework
New assessment criteria to take effect from January 2012

16 August 2011

The Government is committed to managing the size of the foreign workforce, as part of our broader strategies to achieve productivity-driven economic growth, as well as to ensure that Singaporeans remain at the core of a diverse and globally competitive workforce. Our aim is to avoid increasing dependence on foreign workers over the long term, by keeping the foreign share of the workforce at about one-third.
Over the last two years, the Ministry of Manpower (MOM) has introduced significant measures to moderate the inflow of Work Permit and S Pass holders1, including raising the foreign worker levy and tightening the levy tiers significantly, in phases, up to July 2013. The qualifying salaries for S Pass and Employment Pass (EP) were also raised to keep pace with rising salaries of the local workforce2.
The demand for EPs has increased rapidly since the economic recovery in 2010 and is likely to keep growing. We are therefore introducing measures which tighten the eligibility requirements for those entering lower and mid-level professional, managerial and executive jobs. The more stringent requirements will include better educational qualifications and higher qualifying salaries.

These moves will ensure that as salaries of locals rise as they gain in experience and progress in their careers, they will not be disadvantaged by EP holders coming in at lower wages.

Key Features of the EP Changes

5. The key features of the EP changes are:

Q1 Pass: We will tighten the educational qualifications requirements so that only those from good quality institutions will be eligible. We will also move away from the single qualifying salary of $2,800 today. Instead, the applicant will have to earn a salary of at least $3,000, with the requirements depending on his qualifications and experience:

a) Young graduates from good institutions could qualify if they earn at least $3,000

b) Older applicants would have to command higher salaries to qualify, commensurate with the work experience and quality they are expected to bring

P2 Pass: The qualifying salary will be raised from $4,000 to $4,500.
P1 Pass: There will be no change in the qualifying salary for P1 Pass which remains at $8,000.

6. The new EP framework will retain the flexibility for MOM to consider, on a case-by-case basis, applicants with proven track records and exceptional skills-sets, but who may not have the qualifications required by the enhanced EP framework.

7. The enhanced EP framework will apply to all new EP applications from 1 January 2012. Thereafter, the qualifying EP salaries will be reviewed regularly to keep pace with the rising quality of the local workforce.

8. The changes amount to a significant shift in the EP framework. They aim to ensure that employers who need to augment their workforce hire foreigners with the right calibre, so that these employees add needed expertise and complement an increasingly qualified local workforce.

Transitional Measures for Existing EP holders

9. As stated above, all new EP applications will be subject to the enhanced EP framework from 1 January 2012. For existing EP holders, MOM will phase in the new requirements over the next 1-2 years (depending on when their current passes expire). This will give businesses time to make the necessary adjustments.

10. Existing EP holders whose passes expire:

Before 1 January 2012: receive a one-time renewal of up to two years based on the pre-July 2011 EP criteria.

Between 1 January 2012 and 30 June 2012 (both dates inclusive): receive a one-time renewal of up to one year on the existing EP criteria.

On or after 1 July 2012: The new EP criteria shall apply.

11. Existing EP holders who change employers after 1 January 2012 will have their applications considered under the new EP criteria.

12. EP holders with dependants in Singapore by 1 January 2012 will retain these privileges as long as their passes remain valid and do not change employers.
repost lagi epec scheme di tiadakan

A scheme which allows foreign graduates up to one year to seek employment in Singapore has been discontinued with effect from 1 December, said the Ministry of Manpower.

Current holders of the Employment Pass Eligibility Certificate (Epec) will now have to apply for a three month, non-renewable, long-term visit pass if they wish to continue seeking jobs here.

But this is subjected to the Epec being still valid from the date issued. The certificate, which is only given out on a one-time basis, is not renewable and valid for two years.

In reply to Yahoo! Singapore’s queries on why the scheme was removed, a MOM spokesman said, “The Epec Scheme was not meeting its intended objective of helping employers recruit EP-calibre talent.”

Of the Epec applications received each month, only less than 10 per cent were approved, added the spokesperson.

According to The Straits Times, one of the criteria applicants need to fulfill is that they have to be graduates of any of the 700 universities stated on the MOM’s approved list.

Once the applicant has successfully applied for the Epec, it signalled to employers that the holder is likely to be eligible for an Employment Pass. However, the certificate is not a work pass.

The ministry’s latest move comes after it enhanced the Employment Pass (EP) framework in its three categories in August to filter the number of foreigners applying for jobs in the country.

For instance, young graduates seeking the Q1 pass will have to meet the qualifying salary of at least $3,000, an increased from $2,800.

Meanwhile, the qualifying salary for P2 pass will be raised from $4,000 to $4,500. There will be no change for the P1 Pass, which remains at $8,000.
Quote:

Ah, satu dua halaman juga pd nanya lg, jathz
Quote:

haaah?56jt?mending pke modal usaha gan :v
range salary buat fresh grad aja ga nyampe stengahnya tuh ~
Quote:

mngkin ada baiknya di taro di 1st page gan,,biar kebaca pas prtma buka tread..
usul aja gan..
Quote:

If you hang around here long enough, you will see, mo sebanyak apapun info di page pertama, tetep org2 pada nanyain juga .... emoticon-Wink
Halaman 423 dari 510
© 2022 KASKUS, PT Darta Media Indonesia. All rights reserved